Tradiční česká vánoční jídla
Složení české štědrovečerní večeře se v současné době už v mnoha domácnostech změnilo. Některá staročeská jídla nahrazujeme jinými, současnějšími. Vraťte se s námi zpátky k původním receptům.
Klasická česká kuchyně má pro Štědrý den, ale i Boží hod, svátek sv. Štěpána a také Nový rok několik typických jídel. V současnosti se některá z nich už ale nepřipravují, nahradili jsme je jinými, která považujeme za moderní a současná. Místo rybí polévky vaříme hovězí vývar s játrovými knedlíčky, místo kapra smažíme řízky, štrúdl jsme vyměnili třeba za tiramisu…
Jídla pro Štědrý den
Klasická jídla na stůl pro Štědrý den a večer jsou vyzkoušená a měnit je není potřeba. Zde jsou základní recepty, z kterých si složíte tradiční vánoční menu. Všechny recepty jsou pro 4 osoby.
Rybí polévka
Jednoduchá, rychlá, chutná, zdravá…
Suroviny
- 3 rybí hlavy
- rybí jikry a mlíčí
- 1 mrkev
- 1 celer
- 1 kořenová petržel
- 1 cibule
- pepř a sůl
- máslo a mouka na jíšku
- housky
Postup
Očištěnou zeleninu, rybí hlavy, jikry a mlíčí necháme vařit v 1,5 litru vody přibližně 45 minut. Pak vše přecedíme, maso z rybích hlav, jikry, mlíčí a zeleninu nožem naškrábeme a dáme zpět do vývaru. Připravíme si světlou jíšku, polévku s ní zahustíme a necháme ještě krátce provařit.
Housku nakrájíme na kostičky, které dozlatova osmažíme na rozpáleném másle a necháme na papírovém ubrousku okapat.
Polévku servírujeme s usmaženými kostičkami housky a petrželovou natí.
Staročeský vánoční Kuba
Tradiční české jídlo, na které už se v současnosti zapomíná…
Suroviny
- 400 g krup
- 100 g vepřového sádla
- 100 g sušených hub
- 1 cibule
- 1 česnek
- kmín, majoránka, pepř, sůl
Postup
Kroupy propláchneme ve studené vodě a dáme uvařit do osolené vody s kmínem. Sušené houby namočíme do vody. Cibuli oloupeme a najemno nasekáme, oloupané stroužky celého česneku prolisujeme.
Uvařené kroupy slijeme. V hrnci rozehřejeme sádlo, krátce na něm osmahneme nakrájenou cibuli a okapané houby a vše promícháme s kroupami. Směs dochutíme majoránkou, pepřem a solí, dáme ji do vymazaného pekáče a přibližně 15 minut pečeme ve středně vyhřáté troubě.
Vánoční kuba se podává s kyselými okurkami nebo zelím bez dalších příloh.
Smažený kapr
Klasika, která by neměla na štědrovečerním stole chybět.
Suroviny
- 1 kg kapr
- 4 vejce
- strouhanka
- hladká mouka
- sůl
- mléko
- olej na smažení
Postup
Rybu důkladně opláchneme studenou vodou, očistíme, vykostíme a naporcujeme na filety, které mírně osolíme a necháme přes noc v chladničce, naložené v mléku.
Filety před obalováním otřeme a obalíme v klasickém trojobalu v pořadí mouka – vejce – strouhanka. Porce ryby opečeme do zlatova v rozpáleném oleji a pak je necháme krátce okapat na papírovém ubrousku nebo v sítu.
Bramborový salát
Nejlepší příloha k smažené rybě. Připravovat by se měl den předem.
Suroviny
- 0,5 kg brambor
- 250 g sterilované kořenové zeleniny
- 50 g sterilovaného hrášku
- 1 cibule
- kyselé okurky
- 2 vejce
- majonéza
- plnotučná hořčice
- lák z kyselých okurek
- pepř a sůl
Postup
Omyté brambory uvaříme ve slupce, necháme je vychladnout, pak oloupeme a nakrájíme na kostičky. Vajíčka uvaříme natvrdo, ochladíme je, oloupeme a nakrájíme na kostičky. Cibuli oloupeme a najemno nasekáme. Kyselé okurky nakrájíme na malé kousky.
V míse smícháme okapanou sterilovanou zeleninu a hrášek, přimícháme nakrájenou cibuli a kyselé okurky a nakrájená vajíčka. Pak do směsi přidáme nakrájené brambory.
Z majonézy, hořčice a nálevu z okurek smícháme zálivku, kterou dochutíme pepřem a solí. Zálivku za stálého míchání přidáváme do salátu, až dosáhneme požadované hustoty.
Jablečný závin s mandlemi
Tradiční vánoční sladká pochoutka nejen na závěr štědrovečerní večeře
Suroviny
- 2 kg jablek
- 200 g listového těsta
- 50 g mandlí
- vaječný žloutek
- máslo
- 1 bal. vanilkového cukru
- 1 bal. skořicového cukru
- hladká mouka
- strouhanka
Postup
Listové těsto necháme rozmrazit. Jablka omyjeme, oloupeme a nakrájíme na malé kostičky, případně je nastrouháme. Nasekáme mandle a rozehřejeme máslo.
Listové těsto rozválíme na pomoučené pracovní ploše, lehce ho potřeme rozpuštěným máslem a posypeme strouhankou. Z připravených jablek mírným tlakem vymačkáme přebytečnou šťávu, rozprostřeme je na těsto, posypeme vanilkovým i skořicovým cukrem a nasekanými mandlemi.
Plát těsta zabalíme a přendáme na pečící plech. Závin na povrchu potřeme rozšlehaným žloutkem a na několika místech ho propíchneme, aby při pečení nepraskal. Pečeme ho v troubě při teplotě 160 až 180° Celsia 30 až 40 minut.
Závin servírujeme nakrájený a posypaný moučkovým cukrem.
Jídla pro další vánoční dny
Vánoce nejsou jen na Štědrý den a česká kuchyně samozřejmě nezapomíná ani na ostatní sváteční dny.
Boží hod
Boží hod, nebo také svátek Narození Páně - 25. prosinec - je většinou věnován návštěvám příbuzných, přátel a známých a mělo by se opravdu hodovat. Podávaná jídla se liší podle krajů i rodinných zvyklostí, v Čechách, na Moravě a ve Slezsku je to ale většinou tradiční svíčková s houskovým knedlíkem nebo vepřová pečeně, případně šunka.
Svátek svatého Štěpána
Svatý Štěpán má svátek 26. prosince a v tento den se chodilo - a někde na vsi ještě chodí - na koledu. Na Valašsku se podle tradice pečou žitné koláčky s medem, ale ve většině domácností se od dávných dob servíruje pečená husa nebo kachna, bramborové knedlíky a zelí.
Silvestr a Nový rok
V dřívějších časech se Silvestr ani Nový rok neoslavovali tak, jako v současnosti. Pověry o čočce, hrachu nebo rýži a bohatství v dalším roce z dávných časů nepochází, jsou poměrně nové. Oběd, večeře ani občerstvení na tyto dny vlastně žádnou tradici nemá a záleží jen na naší fantazii, co si připravíme.