Potěšte své blízké jedlými dárky
Jestliže si právě lámete hlavu, čím pod vánočním stromečkem obdarovat své blízké, když vlastně všechno, co potřebují, už mají, pak vězte, že nejvíc parády uděláte s dárky, které sami vyrobíte. A pokud se ty dárky ještě ke všemu dají sníst nebo vypít, máte úspěch zaručen.
Darovat k Vánocům jídlo není nic neobvyklého, v minulých stoletích byly děti obdarovávány nejčastěji dřevěnými hračkami, sušeným ovocem a oříšky. Ještě dnes se ve výlohách některých samoobsluh setkáte s dárkovými koši plnými jídla zabalenými v celofánu a ovázanými barevnými stuhami. Dostat takový koš je jistě příjemné, mnohem větší radost ale udělá jedlý dárek, který je vlastnoručně vyrobený osobou, která jej darovala. Může se jednat o domácí bonbony, směsi koření, ochucené oleje a octy, likéry, nakládané sýry a spoustu dalších dobrot. Jak na to, to se dozvíte v dnešním článku.
Ochucený olivový olej
Zastudena lisovaný olivový olej je ceněnou potravinou už tisíce let. Hodí se především do studené kuchyně, do zálivek na saláty, k zakápnutí polévky či bruschetty. Ještě o úroveň výš stojí ochucený olivový olej – můžete ho koupit v obchodě, bude ale mnohem dražší, a navíc si ho můžete doma vyrobit úplně snadno a třeba i ze surovin z vlastní zahrádky. Můžete takto připravit různé příchutě – česnekovou, chilli, citronovou, rozmarýnovou… Olej darujte v ozdobných skleněných lahvičkách i s bylinkami nebo kořením – intenzita chuti se bude zvyšovat a zároveň bude sklenička hezky vypadat.
-
600 ml zastudena lisovaného olivového oleje
-
1 sušená chilli paprička
-
1 stroužek česneku
-
3 snítky rozmarýnu
-
kůra z jednoho bio citronu
-
4 skleněné lahvičky o objemu 150 ml
Česnek oloupeme, nakrájíme na plátky a necháme usušit. Usušíme též snítky rozmarýnu – svážeme je k sobě provázkem, otočíme vrcholky stonků směrem dolů a zavěsíme na místo s dobrým přístupem čerstvého vzduchu. Bio citron omyjeme, oloupeme, slupku zbavíme vnitřní bílé vrstvy a nakrájíme na tenké nudličky, které též necháme dobře proschnout. Skleněné lahvičky vymyjeme a naplníme vroucí vodou, tou přelijeme i víčka. Po pěti minutách vodu vylijeme a lahvičky necháme zcela oschnout. Nyní do nich vkládáme usušené potraviny – do jedné chilli papričku, do druhé plátky česneku, do třetí snítky rozmarýnu a do čtvrté citronovou kůru. Olivový olej vlijeme do hrnce, zahřejeme na 90°C a opatrně jím naplníme připravené lahvičky. Uzavřeme je víčky a necháme zchladnout. Oleje by měly před darováním alespoň měsíc odpočívat.
Ochucené soli
Podobně jako ochucené oleje, i ochucené soli dokáží dodat pokrmům nový rozměr a zároveň zkrášlit vaši kuchyň. Opět existuje celá řada možností, my jsme vybrali čtyři z nich – chilli & limetka, vanilka, rozmarýn & citron a sriracha. Použijte hrubozrnnou mořskou sůl, koření v ní krásně vynikne.
-
200 g hrubozrnné mořské soli
-
1 lžička chilli vloček
-
1 lžička sušené mleté limetkové kůry
-
1 vanilkový lusk
-
1 lžíce omáčky sriracha
-
1 ½ lžičky sušeného drceného rozmarýnu
-
1 ½ lžičky mleté sušené citronové kůry
Mořskou sůl rozdělíme na čtyři části po 50 gramech. Do první části vmícháme chilli vločky a limetkovou kůru, do druhé rozmarýn a citronovou kůru. Vanilkový lusk podélně rozřízneme, vrchní stranou nože vyškrábneme semínka a vmícháme je do třetí části soli. Čtvrtou část dobře promícháme s omáčkou sriracha, rozprostřeme na podložku a necháme dobře vyschnout. Každou ochucenou sůl poté přesypeme do ozdobné skleničky a uzavřeme.
Sada na grilování
Pokud máte mezi známými někoho, kdo se už nemůže dočkat, až na jaře znovu roztopí gril, pak mu nesmí chybět tenhle skvělý set na grilování. Obsahuje domácí kečup, barbecue omáčku a grilovací koření, a pokud ho ještě navíc doplníte o grilovací kleště a jehlice na špízy a vše darujete na pěkném dřevěném prkénku, získáte dárek snů.
Kečup
-
400 g rajčatového protlaku
-
100 ml bílého vinného octa
-
60 ml vody
-
80 g třtinového cukru
-
1 lžička soli
-
¼ lžičky mletého sušeného česneku
-
¼ lžičky mleté sušené cibule
Všechny ingredience smícháme v hrnci, přivedeme k varu a na mírném ohni prováříme do požadované hustoty, asi 20 až 30 minut. Skleničky, v nichž chceme kečup darovat, vysterilizujeme a necháme oschnout. Kečup ochutnáme a případně přidáme některou z ingrediencí, abychom získali ideální chuť. Kečup naplníme do skleniček, zavíčkujeme a vložíme do hrnce s vroucí vodou tak, aby hladina sahala asi do třetiny až poloviny výšky skleniček. Takto zavařujeme půl hodiny, kečup poté necháme zchladnout.
Barbecue omáčka
-
200 g rajčatového protlaku
-
115 g kečupu
-
40 g třtinového cukru
-
40 g melasy
-
30 ml bílého vinného octa
-
1 lžíce worcesterové omáčky
-
1 lžička mleté uzené papriky
-
1 lžička mletého hořčičného semínka
-
1 lžička sušené mleté cibule
-
½ lžičky mletého sušeného česneku
-
½ lžičky kajenského pepře
-
½ lžičky soli
-
¼ lžičky mletého černého pepře
V hrnci smícháme všechny ingredience, přivedeme k varu a na mírném ohni vaříme asi 10 minut nebo do požadované konzistence. Omáčku přelijeme do předem vysterilizovaných skleněných lahviček, uzavřeme a vložíme do čistého hrnce. Ten naplníme vodou do třetiny až poloviny výšky sklenic, přivedeme k varu a zavařujeme asi 20 minut.
Grilovací koření
-
4 lžíce čerstvě mletého černého pepře
-
2 lžíce soli
-
2 lžíce sladké papriky
-
2 lžíce uzené papriky
-
2 lžíce sušené mleté cibule
-
1 lžíce sušeného mletého česneku
-
1 lžička kajenského pepře
-
1 lžička oregana
-
½ lžičky mletého koriandru
Všechny suroviny smícháme a směs nasypeme do ozdobné dózičky nebo skleničky. Uchováváme v temnu.