Domácí vánočka jinak
Dokážete si představit Vánoce bez vánočky? No, možná že vám už tohle sladké pečivo leze krkem. Věřte ale, že vás může překvapit! Pojďme si společně upéct netradiční vánočky, jako je bezlepková nebo kvásková. A recept máme i pro milovníky klasiky.
Víte, proč se známá ulice v Praze jmenuje Celetná? Protože se tam pekly calty – tedy vánočky. Nebo také štědrovky. Či se vám víc zamlouvá pletenice nebo štrucle? Ať už tomuto tradičnímu pečivu říkáte jakkoliv, určitě nesmí chybět na štědrovečerním stole. A pokud chcete svou rodinu opravdu potěšit, upečte vánočku na Štědrý den ráno, abyste si ji mohli společně vychutnat ještě vlažnou k snídani. Posypte ji moučkovým cukrem, namažte marmeládou nebo nutellou, anebo si ji třeba namáčejte do čaje nebo kávy.
Bezlepková vánočka
-
500 g bezlepkové mouky
-
40 g krupicového cukru
-
42 g čerstvého droždí (1 kostka)
-
300 ml mléka
-
100 ml oleje
-
2 žloutky + 1 bílek
-
1 lžíce vanilkového extraktu
-
1 lžíce citronové kůry
-
špetka soli
-
hrst rozinek
-
hrst mandlí
Droždí rozdrobíme do misky s vlažným mlékem, přidáme lžíci cukru, zaprášíme na povrchu moukou, přikryjeme a necháme stát na teplém místě asi 15 minut. Mezitím si smícháme bezlepkovou mouku se zbytkem cukru, rozinkami, polovinou nasekaných mandlí, solí a citronovou kůrou. K této sypké směsi poté přidáme vzešlý kvásek, vaječné žloutky, vanilkový extrakt a olej. Ručně nebo v robotu vypracujeme hladké těsto, vložíme ho do mísy, zakryjeme a necháme kynout asi 1 až 1,5 hodiny. Z těsta poté upleteme vánočku, potřeme ji bílkem a posypeme zbytkem mandlí. Pečeme v troubě vyhřáté na 180 °C asi 40 minut.
Vánočka z kvasu
-
230 g hladké špaldové mouky
-
120 g celozrnné špaldové mouky
-
70 g medu
-
50 g rostlinného tuku na pečení
-
30 g aktivního žitného kvásku
-
180 ml vody
-
3 žloutky
-
1 lžíce vanilkového extraktu
-
1 lžíce citronové kůry
-
špetka soli
-
hrst rozinek
-
hrst mandlí
Žitný kvásek si rozmícháme s vodou a celozrnnou moukou, zakryjeme a necháme při pokojové teplotě vzejít rozkvas, bude to trvat v závislosti na síle kvasu a teplotě 8 – 10 hodin. Z rozkvasu odebereme lžíci na příští pečení. V míse promícháme hladkou špaldovou mouku s citronovou kůrou, solí, rozinkami a nasekanými mandlemi. Tuk na pečení rozehřejeme, vlijeme ho k mouce, přidáme rovněž med, žloutky a vanilkový extrakt. Zpracujeme vláčné, pružné a nepříliš lepivé těsto. To vložíme do vymazané formy na vánočku a necháme kynout asi 4 hodiny. Poté upečeme v troubě předehřáté na 190 °C asi 35 až 40 minut. Vánočku vyklopíme z formy a necháme zchladnout na kovové mřížce.
Veganská vánočka
-
400 g hladké pšeničné mouky
-
200 g hladké špaldové mouky
-
200 g kokosového cukru
-
100 g kokosového oleje
-
21 g čerstvého droždí (½ kostky)
-
300 ml kokosového mléka (z krabičky, nikoliv z konzervy)
-
1 lžíce vanilkového extraktu
-
1 lžíce citronové kůry
-
špetka soli
-
hrst rozinek
-
hrst mandlí
Kokosové mléko mírně zahřejeme, rozdrobíme do něj droždí, zasypeme lžící cukru a zaprášíme trochou mouky. Zakryjeme, umístíme na teplé místo a necháme vzejít kvásek (asi 20 minut). Obě mouky smícháme, přidáme rozinky, polovinu nasekaných mandlí, sůl a kokosový cukr, dobře promícháme. K suché směsi přidáme rozehřátý kokosový olej (nesmí být horký, jen mírně ohřátý do tekutého stavu), vanilkový extrakt a vzešlý kvásek. Vše smícháme a vypracujeme jednolité vláčné těsto. Vložíme ho do mísy, zakryjeme a necháme kynout asi 1 – 1,5 hodiny. Poté z něj upleteme vánočku, položíme ji na plech vyložený pečicím papírem, potřeme vodou, posypeme zbylými mandlemi a pečeme na 180 °C asi 30 minut.