Současné české Vánoce
Drahé dárky, výzdoba a stromeček podle nejmodernějších trendů, stůl plný dobrého jídla a lahodných nápojů… nic z toho není pro Vánoce to nejdůležitější! Podstatné je, s kým o Vánocích jste a jak spokojeně je prožíváte.
Vánoce současné doby ztrácejí svůj původní náboženský význam a stávají se spíš rodinnými svátky. Charakteristickým symbolem je ozdobený stromeček a pod ním dárky, společná rodinná štědrovečerní večeře a sledování televize… K současným vánočním svátkům také patří adventní období plné stresu, nedostatku času, mnohdy zbytečného uklízení a pečení mnoha druhů cukroví…
Vánoční období samozřejmě využívají i výrobci a prodejci nejrůznějšího zboží a potravin, kteří se na tuto dobu cíleně dopředu připravují a jejich zisky pak dosahují astronomických částek. Programová nabídka televizních stanic se na krátkou dobu zcela mění a také se zvyšuje množství nejrůznějších televizních reklam. Současnou podobu Vánoc ovlivňuje mnoho faktorů civilizace a moderní doby a jejich původní duchovní atmosféra se stává stále více materiální…
Vyvrcholením čtyřtýdenního adventního snažení je zdobení stromečku podle posledních trendů, a pak večer smažený kapr nebo řízek s bramborovým salátem, rozbalení dárků a přejídání u sledování televize. Současné české Vánoce jsou ve většině případů vlastně už od začátku adventu takové, jaké by správně být neměly. Za klidnou a pohodovou chvíli se dá považovat snad jen štědrovečerní večeře…
K Vánocům patří i mnoho tradic, ale většinou se z nich dodržují už jen některé - především ozdobený vánoční stromeček a dárky, které u nás pod něj přináší Ježíšek. Na většinu ostatních zvyků, jako třeba stavění Betlému, půst, lití olova a mnoho dalších, se již téměř zapomnělo.
Příprava a nákupy
Adventní čtyři týdny se dodržují i v moderním pojetí Vánoc, ale jejich význam a využití je jiné než bylo původně myšleno. Zelená, bronzová, stříbrná a zlatá neděle jsou především výzvou pro obchody. Mnohé začínají s vánoční nabídkou mnohem dřív, někteří dokonce už na začátku listopadu, když se na vánoční výzdobu, sezónní nabídky a slevy snaží nalákat k nákupu dárků. Nákupní horečku podporují i všechny televizní programy, kde je reklam mnohem víc, než kdy jindy. Vzít si půjčku a utratit ji za dárky se už také stává běžnou záležitostí. Jako každý rok se „něco téměř zbytečného“ stane naprostým hitem, který nesmí pod žádným stromečkem chybět.
Neutrácí se ale jen za dárky. Stále víc peněz necháváme v obchodech za různé ozdoby a dekorace, které jsou velmi často za hranicí vkusu, ale mají tu nejmodernější vánoční symboliku a tvar. Už na začátku prosince jsou okna ověšená svítícími řetězy a věnci, a radnice se předhánějí ve výzdobě svých budov, ulic a náměstí.
Další velké peníze vydáváme za jídlo a pití. V některých domácnostech se ještě peče vánoční cukroví, v mnohých se už ale objednává v různých pekařstvích a cukrářstvích. Stejné je to i s tradiční vánočkou.
S blížícím se Štědrým dnem se také zvyšuje nabídka uspořádání štědrovečerní večeře v restauracích. Jídlo bude určitě vynikající, atmosféra také – ale nahradí tohle drahé hodování i skromnější domácí večeři v rodinném kruhu?
K tomu všemu shonu, nervozitě a nedostatku času se ještě přidává nepovinně povinná účast na firemních vánočních večírcích... a mnozí už se těší, až bude po Vánocích…
Štědrý den a večer
Ve většině českých rodin s dětmi probíhá Štědrý den téměř stejně. Otcové a děti sledují televizi, případně jsou na procházku. Televizní program téměř nepřekvapí. Staré české i novější pohádky doplňují osvědčené veselohry nebo muzikály tzv. pro celou rodinu, samozřejmě prokládané reklamou. Mnoho lidí jí ještě na poslední chvíli podlehne a vyrazí do obchodů koupit dárek, který přece pod stromečkem nesmí chybět. Zpestřením může být návštěva kostela, kde děti můžou obdivovat betlém a vedle tradičního kázání se zde v posledních letech také velmi často odehrává i divadelní hra, která má právě z dětí udělat nové věřící.
Po skromném obědě – velmi často čočkou se smaženým vajíčkem, protože alespoň na Štědrý den se musí držet půst – je nutné ozdobit stromeček. V minulých letech se na něj věšely především různé skleněné ozdoby mnoha tvarů, elektrická světýlka a čokoládové figurky. Výrobci a obchodníci samozřejmě každý rok vymyslí nějaký nový trend a vždy se najde dostatek těch, kteří mu podlehnou. Vrací se ale i tradiční slaměné ozdoby, ořechy, perníčky, jablíčka i klasické svíčky, a alespoň v tomto směru jsou Vánoce někde takové, jaké by měly být.
Odpoledne je pro většinu žen ve znamení posledního úklidu a příprav večeře. Bramborový salát je připravený už alespoň den předem, aby se stačil rozležet, musí se ale obalit kapr a řízky. Také je nutné naskládat na mísy cukroví a ovoce, vysypat oříšky, upražit mandle…a prostřít stůl. Právě odpoledne Štědrého dne je asi nejkritičtějším obdobím. Nahromaděný stres a nervozita často končí zbytečnou hádkou, ale protože se blíží Štědrý večer, vše se nakonec nějak vyřeší. Před večeří je ještě nutné nenápadně umístit pod stromeček zabalené dárky.
U štědrovečerní večeře se většinou sejde celá rodina. Všichni jsou k sobě výjimečně ohleduplní, chovají se mile a přívětivě…Nastává dlouho očekávaný začátek konce Vánoc.
Servírují se tradiční jídla – rybí polévka a smažený kapr nebo řízek s bramborovým salátem. V rodinách s malými dětmi tato klidná doba moc dlouho netrvá, několikatýdenní čekání na dárky od Ježíška už se prostě déle vydržet nedá.
Jeden z rodičů se nenápadně jde podívat, jestli už nechal Ježíšek pod stromečkem nějaké dárky a při té příležitosti stromeček rozsvítí a zazvoní na zvoneček. Nastává nejdůležitější chvíle současných Vánoc! Některým se plní přání, jiní jsou třeba i zklamaní, ale tak už to v životě bývá.
Vánoční večer pak většinou pokračuje sledování televizních programů, konzumací obložených chlebíčků, jednohubek a cukroví. Ti, kteří ještě alespoň částečně ctí nějaké tradice, nebo případně nechtějí zůstat pozadu za známými, se před půlnocí obléknou a jdou do kostela na půlnoční. Na půlnoční mši se schází věřící i nevěřící, a všichni si na závěr společně zazpívají „Tichá noc, svatá noc…“
V následujících dnech nás ještě čekají návštěvy příbuzných a přátel, které jsou často víc povinné a unavující než chtěné a příjemné. Je také nutné začít s nakupování a přípravami oslav Silvestra – nový rok se přece musí náležitě přivítat!
Vánoce prožité tímto způsobem jsou ve většině domácností běžné, ale určitě ne ideální. V poslední době si stále víc lidí začíná uvědomovat, že Vánoce v takovém moderním - nebo spíš komerčním a konzumním - uspěchaném stylu už nechce prožívat. Vrací se k některým zvykům i tradicím a především dávají přednost klidu a pohodě…
Netradiční Vánoce
Vánoce se ale samozřejmě dají prožít i jinak a jinde. Pokud netrváte na tradicích a nemáte děti, které si jiné Vánoce než ty se stromečkem a dárky neumí představit, můžete je strávit třeba někde v teplých krajích u moře. Ani tam se s největší pravděpodobností úplně Vánocům nevyhnete, ale nebudete mít v podstatě žádné starosti s jejich přípravou…